+Zobacz naszą główną stronę.
 
 
 

 
 
 


 
Nie Przegap
 

 

Sekrety Ladyboyów – egzotyczna Tajlandia

 
transseksualista tajlandia newsy z tajlandii thajlandia newsy ladyboy tajlandia
transseksualista tajlandia newsy z tajlandii thajlandia newsy ladyboy tajlandia
transseksualista tajlandia newsy z tajlandii thajlandia newsy ladyboy tajlandia

 
Overview
 

Kategoria:
 
Wiedza tajemna
10


 
Informacja praktyczna
3.0


 
Inspiracja i motywacja
5.0


 
Ocena
6.0
6/ 10


Ocena Klientów
431 oceny(n)

 


Opis

Niektóre badania mówią, że jest ich około 10.000, inne że bliżej 300.000 lub 1% Tajskiej populacji. Wystarczy przejść się ulicą Bangkoku, by dojść do wniosku, że jest ich więcej. Przeczytać można, że są w pełni akceptowani przez tajskie społeczeństwo ale też, że ich życie wcale nie jest tu usłane różami. Narosło wokół nich wiele legend i mitów. [...]

8
Wysłany Styczeń 28, 2013 przez

 
Opis
 
 

Niektóre badania mówią, że jest ich około 10.000, inne że bliżej 300.000 lub 1% Tajskiej populacji. Wystarczy przejść się ulicą Bangkoku, by dojść do wniosku, że jest ich więcej. Przeczytać można, że są w pełni akceptowani przez tajskie społeczeństwo ale też, że ich życie wcale nie jest tu usłane różami. Narosło wokół nich wiele legend i mitów. Ladyboye, tajscy transseksualiści – bo to o nich mowa – co tak naprawdę o nich wiemy?

transseksualista tajlandia newsy z tajlandii thajlandia newsy ladyboy tajlandia transseksualisci tajlandiaDzień jak co dzień. Jestem w pracy w szkole w Bangkoku, prowadzę lekcję angielskiego dla 12-o latków. Do kolejnego zadania chcę podzielić klasę na 2 grupy, idę więc po linii najmniejszego oporu i wysyłam chłopców na prawo a dziewczynki na lewo. Ku mojemu zaskoczeniu widzę, że dwóch chłopców staje po damskiej stronie klasy. „O co chodzi?” pytam zdziwiony. Odpowiada mi chichot. „Oni nie są chłopcami, to dziewczyny, ladyboye”. Ucziowie mówią mi o tym bez skrępowania, bez niechęci, śmieją się ale nie z nich… a ze mnie, zdezorientowanego przybysza z zachodu.

transseksualista tajlandia newsy z tajlandii thajlandia newsy ladyboy tajlandia transseksualisci tajlandiaKathoey[กระเทย : gratoyj – ale ze względu na wymowę litery ก [czyt: g] jako k i pewne uproszczenia językowe czyt: katoyj] – bo tak zwie się po Tajsku transseksualistów – to stały element krajobrazu egzotycznej Tajlandii. Nie prawdą jest, że spotkać ich można tylko w dzielnicach czerwonych latarni czy na  egzotycznych Ladyboys show organizowanych w miejscowościach odwiedzanych przez turystów. Widuję ich codziennie – w metrze i w autobusach, u fryzjera w sklepie, w pracy. Nike nie zwraca na nich uwagi, nikt nie chichocze, nie wytyka palcem. Na ulicy czy targowisku w Bangkoku większe zainteresowanie wzbudzi biały turysta niż tajski transseksualista.

Kim jest ladyoby? Większość z nich odpowiada na to pytanie krótko: kobietą  uwięzioną w ciele mężczyzny. Większość – gdyby miła wybór – chciałaby odrodzić się w już we właściwej sobie, damskiej skórze (buddyzm i reinkarnacja dają im taką nadzieję).  Ale to dopiero w przyszłym życiu. A co z tym teraźniejszym, doczesnym? Kathoey nie czeka na wybawienie w kolejnym wcieleniu i już tu i teraz próbuje – często bardzo skutecznie – zamienić się w kobietę.

Zaczyna się od stroju, makijażu, fryzury. Następny jest język – mówienie o sobie w damskiej formie i oczekiwanie tego od innych. Wreszcie, gdy znajdą się środki – przychodzi czas na chirurgię i terapię hormonalną. Efekty tych zabiegów bywają zdumiewające i…mylące. Nie jedna piękna kobieta, którą miniesz na ulicy Bangkoku… nie będzie  kobietą . A przynajmniej nie w zachodnim znaczeniu tego słowa. Z pewnością spotkasz też wielu kathoeyów w trakcie procesu przeobrażania – przypominających bardziej umalowanych mężczyzn niż dziewczyny. To co jednak z przybyszu z zachodu potrafi budzić zdziwienie a nawet niechęć w egzotycznej Tajlandii traktowane jest jak norma.

transseksualista tajlandia newsy z tajlandii thajlandia newsy ladyboy tajlandia transseksualisci tajlandia

Piękny Ladyboy prosto z Tajlandii

W pełni przeobrażeni Ladyboye potrafią być po prostu…piękne! Długie nogi, obfite piersi, doskonała figura, delikatne rysy twarzy, zalotne spojrzenie. Współczesna chirurgia i medycyna potrafi zdziałać cuda. Są tacy, którzy twierdzą, że potrafią bezbłędnie wypatrzyć ladyboya wśród tłumu kobiet.  Kłamią. Owszem, cechy takie jak wysoki wzrost, duże jabłko Adama, stopy czy dłonie mogą czasami zdradzić, że mamy odczynienia z osobą,  która nie urodziła się w ciele kobiety. Osobą,  która swój obecny wygląd zawdzięcza drodze przez mękę, licznym operacjom i bólowi regeneracji. Ale nic to pewnego. Bo czy kobieta nie może mieć parę centymetrów więcej, dużych dłoni czy stóp? Sam sobie odpowiedz na to pytanie.

transseksualista tajlandia newsy z tajlandii thajlandia newsy ladyboy tajlandia transseksualisci tajlandiaLadyboye cierpią więc zamknięci w obcym sobie ciele, cierpią próbując przeobrazić się w kobietę. A czy cierpią też  niechęć i nietolerancję w społeczeństwie w którym żyją? Powiem tak – ich życie tu nie jest idealne ale z pewnością lepiej być transseksualistą w Tajlandii niż w Ugandzie (gdzie niedawno mówiono o wprowadzeniu kary śmierci dla innej mniejszości seksualnej – homoseksualistów) czy w Polsce (gdzie w stronę parady równości wciąż lecą obelgi i kamienie). W Krainie Uśmiechów ladyboye nie musza i nie chcą kryć się po kątach (wręcz przeciwnie – chętnie podkreślają swoją innoś publicznie), nie muszą udawać kogoś kim nie są, z powodzeniem znajdują zatrudnienie – i to nie tylko w kabarecie czy barze ze striptizem ale też w sklepie, biurze, czy w szkole (w podstawówce, w której pracuję oprócz uczniów, trafił się też jeden nauczyciel Kathoey).  Chyba najsłynniejszym Lady boyem jest Nong Toom – mistrz boksu tajskiego, który już w trakcie swojej zawodniczej kariery chętnie występował w damskiej odzieży i makijażu. Jego hisotrie opowiada pięknie nakręcony film „The Beautiful Boxer”

Bangkok to jednak inna Tajlandia – nowoczesna, otwarta, ciekawa świata . A jak jest na prowincji? Słyszałem różne opinie – że czas płynie tam wolniej więc i ludzie wolniej otwierają się na inność. Jednak z drugiej strony kilka lat temu światowe media informowały o pewnej szkole w najbiedniejszym regionie Tajlandii – Isaan, której dyrektor postanowił otworzyć na terenie placówki toalety dla…trzeciej płci. Zdecydował się na ten krok gdy okazało się, że 10 do 20% chłopców uczęszczających do jego szkoły chciałoby być dziewczynkami. Wcześniej takie same przybytki otwarto na terenie technikum w stolicy północy kraju Chiang Mai. Ministerstwo edukacji rozważą zaś wprowadzenie ich na uniwersytetach.

transseksualista tajlandia newsy z tajlandii thajlandia newsy ladyboy tajlandia transseksualisci tajlandiaNiestety, za tolerancyjnym dla seksualnej odmienności społeczeństwem nie zawsze nadąża prawo. Nawet po operacji zmiany płci, Kathoei wciąż będzie miał wbitą w dokumentach płeć męską. A to może prowadzić do zamieszania chociażby podczas przekraczania granic państwowych. Co więcej Ladyboye często są też tematem pikantnych doniesień prasowych. Uwadze mediów umykają dziesiątki przestępstw popełnianych każdego dnia przez heteroseksualistów. Gdy jednak prawem zadrze transseksualista na pewni trafi mu się akapit lub dwa w codziennej gazecie.

Gdzie możesz spotkać Kathoey’a? Tak jak wspomniałem wcześniej – podczas wakacji w Tajlandii czeka Cię nie jedno takie spotkanie i w przypadku większości z nich nie będziesz sobie nawet zdawał sprawy z faktu, że  w restauracji, w hotelu, w sklepie właśnie obsłużył Cię transseksualista.  Aby zwiększyć prawdopodobieństwo natknięcia się na Kathoeya pospaceruj po okolicach jednej z Bangkockich dzielnic czerwonych latarni – Patpong i tutejszej Soi Crocidile.  Jeśli zaś chcesz zobaczyć Ladyboyów w najbardziej krzykliwym i rzucającym się w oczy wydaniu wybierz się na Ladyboy Show w Bangkoku, w Pattayi lub na Phuket– ten barwny pokaz z elementami tańca, teatru i musicalu na pewno wprowadzi cię w zdumienie i to nie tylko za sprawą choreografii. Dziw się więc, przesuwaj granice swojego poznania, otwieraj się na inność. Nade wszystko jednak pamiętaj, że egzotyczna Tajlandia to teatr,  gra pozorów, drugich den  – a Ladyboye? Ladyboye są jego najbarwniejszymi aktorami.

Poniżej klika fotografii wykonanych telefonem komórkowych zaraz po kabarecie Calypso, na który zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

transseksualista tajlandia newsy z tajlandii thajlandia newsy ladyboy tajlandia transseksualisci tajlandia

Tajscy Ladyboye – zdjęcie wykonane po kabarecie Calypso w Bangkoku

transseksualista tajlandia newsy z tajlandii thajlandia newsy ladyboy tajlandia transseksualisci tajlandia

Tajscy Ladyboye – zdjęcie wykonane po kabarecie Calypso w Bangkoku

transseksualista tajlandia newsy z tajlandii thajlandia newsy ladyboy tajlandia transseksualisci tajlandia

Tajscy Ladyboye

 


Maciek

 
Avatar of Maciek


8 Komentarze(y)


 1.  
  KKI

  Polska jest BARDZO tolerancyjna, aż za bardzo, więc nie wypisuj Pan bzdur.
  • Avatar of Dawid
    

   porównując Polskę do Tajlandii w kategorii Tolerancja Dla Odmienności – Polska ma 1 punkt gdzie Tajlandia spokojnie 9.
   •  
    Toporperuna
    1.0

    Tolerancja ostatnimi czasy zmieniła znaczenie ogromnie. Tolerancja jak najbardziej, ale tolerancja powinna mieć jakieś granice w jedną i drugą stronę. Nie chce żeby moje dziecko żyło w narodzie, w którym aprobowane jest wszystko. Nie jest tak że w Polsce tolerancja 1 a w Tajlandii 9. U nas jest zdrowa tolerancja pewnych odchyłów kulturowych, moralnych i religijnych, aczkolwiek chyba nie chcecie żeby nasza niepowtarzalna słowiańska kultura razem z jej zdrowymi zasadami upadła? W Tajlandi to już przeszło w chorą akceptację wszystkiego, a to nie jest zdrową tolerancją
    • Avatar of Dawid
      

     No niestety z obserwacji mógłbym powiedzieć coś innego. Powiedzmy Polska, to kraj katolicki a katolicy nie akceptują żarnych odmienności. Sięgając do historii, możemy zobaczyć iż jeśli ktoś był niewierny – zabić, jeśli kraj niewierny – wybić wszystkich (krucjaty), podejrzana kobieta – spalić na stosie, itd… W buddyzmie, takiego zjawiska nie ma. Czym się różni człowiek (mężczyzna) który chce kobietą od innego człowieka? Ma to samo serce, ten sam mózg, nogi ręce… To człowiek mający prawo do szczęścia jak każdy inny. Proszę pamiętać że tolerancja to tylko „wyraz”, a kluczowe to jakie emocje odczuwamy mając do czynienia z czymś odmiennym dla nas.

     W Tajlandii nic nie przeszło, bo od zawsze tak jest. Tak jak w Polsce – nie wierzysz w boga – będziesz się smażyć w piekle… To ma być ludzkie podejście do drugiego człowieka?
     Weźmy Filipiny, skrajnie katolickie, a tak blisko Tajlandii, i ta sama sytuacja co w Polsce.

     Także reasumując, katolicy mają problemy z akceptacją odmienności, bo tak im mówiono od samego początku, buddyści, wręcz odwrotnie bo też im tak mówiono od samego początku :)
 2. Avatar of Maciek
   

  Widocznie inaczej definiujemy słowo tolerancja lub słowa „za bardzo”. Pozdrawiam.
 3.  
  janisz

  czy to kabaret?
 4.  
  CKK
  10

  Faktycznie Polska i Polacy to bardzo tolerancyjny kraj. Komentarze „KKI” i „Toporperuna” są tego żywym dowodem. Polacy jakby mogli to w imię tolerancji rozpalaliby stosy! Jesteśmy okropnym narodem pełnym homofobów, antysemitów, rasistów itd. każda odmienność jest potępiana i niszczona – ale za to broni się pedofilii księży!!! Ot nasza tolerancja.
  I pewnie zaraz ktoś tolerancyjny wyzwie mnie od pedałów czy żydów.

  P.S.
  Świetny artykuł. Wielki szacuneczek dla autora!!!

Dodaj Komentarz

(required)