+Zobacz naszą główną stronę.
 
 
 

 
 
 


 
Nie Przegap
 

 

Tajlandia – Pytania i odpowiedzi

Masz setki pytań o Tajlandię – daleki, egzotyczny kraj, od którego tak cię ciągnie?
Bez stresu! Ekipa ThaiTravelers zna ją jak własną kieszeń! Na co dzień obcujemy z jej przyjaznymi mieszkańcami, podróżujemy po niej bez wytchnienia.
Jeżeli odpowiedzi na swoje pytanie nie znajdziesz poniżej, zadaj je na forum lub skontaktuj się z nami.

1. Kiedy przyjechać do Tajlandii?

Tak naprawdę piękna pogoda jest w Tajlandii przez cały rok. Są jednak pory bardziej gorące i bardziej deszczowe. Najmniej deszczu i najprzyjemniejsze temperatury panują od listopada do marca i to ten termin większość turystów wybiera na wizytę w Tajlandii. Potem dla wielu osób robi się za gorąco. Od czerwca do listopada trwa pora deszczowa. Jest ona jednak znacznie łagodniejsza niż się wydaje. Jedna czy dwie ulewy dziennie to standard – i jak to tropikalne deszcze ,przynoszą one raczej ulgę w upale. Wiele zależy też od tego gdzie się wybierasz. W porze gorącej ucieczki przed upałem szukaj na północy, na Koh Samui możesz wybrać się od czerwca do września, potem bywa deszczowo. Wycieczkę na Koh Phi Phi zaplanuj na okres od listopada do kwietnia. Generalnie jednak Tajlandia ma tę zaletę, że o dobrą pogodę nie trzeba się tu martwić.

2. Jakie festiwale i święta warto zobaczyć w Tajlandii?

Tajowie uwielbiają festiwale. Najwięcej z nich odbywa się od listopada do lutego. Przeważnie mają związek z buddyzmem i kalendarzem lunarnym i dlatego ich daty są zmienne. Jednym z najbardziej barwnych festiwalu jest odbywający się w kwietniu Songkran czyli tajski nowy rok.  Spodziewaj się w tym czasie wielkiej wodnej bitwy na ulicach i uroczystej atmosfery w świątyniach. Innym pięknym festiwalem jest Loy Krathong – festiwal wody, który odbywa się w listopadzie. Koniczynie wybierz się wtedy nad rzekę, jezioro lub morze. Są wreszcie celebrowane 5-go grudnia urodziny króla – warto być wtedy w Bangkoku bu nie przegapić uroczyści, parad i fajerwerków.

3. Czy do Tajlandii potrzebna jest wiza?

Nie. Obywatele polski otrzymują przy lądowaniu na lotnisku w Tajlandii 30-o dniowe zwolnienie wizowe. Przy przekraczaniu granicy lądem okres zwolnienia wynosi 15 dni. Istnieje też możliwość wyrobienia wizy turystycznej na 60 dni – odpłatnie, w ambasadzie Tajlandii. Przekroczenie okresu ważności wizy wiaże się z kara 500B za każdy dzień zwłoki (do 20.000B)

4. Czy przed wyjazdem do Tajlandii muszę zrobić szczepienia?

Przed wyjazdem, nie tylko do Tajlandii ale za granicę w ogóle – warto zaszczepić się przed Żółtaczką typu A i B. Inne szczepienia nie są niezbędne ale zawsze warto chronić się przed tężcem, polio, wścieklizną i tyfusem. Przed wyjazdem najlepiej wybrać się do stacji SANEPIDU. Tam wykonasz wszystkie szczepienia.

5. Jaka waluta obowiązuje w Tajlandii?

Tajki Baht (THB). Kurs nie ulega większym zmianom i wynosi około 30B za dolata lub 40B za Euro. Od tajskiej ceny odetnij jedno zero a otrzymasz przybliżoną cenę w złotówkach. W Tajlandii funkcjonują monety 1,2,5 i 10-ob. Bahtowe oraz banknoty o nominałach 20, 50, 100, 500 i 1000B. Rzadziej używane są satangi o wartości 1/10 Bahta.

6. Czy Tajowie mówią po angielsku?

Przeważnie nie lub słabo. Dotyczy to osób napotkanych na ulicy – z nimi zazwyczaj będziesz musiał komunikować się przy pomocy gestów i łamanej angielszczyzny. Warto też nauczyć się kilku słów po Tajsku. Problem nie dotyczy osób pracujących w turystyce – większość osób z branży, z którymi będziesz miał kontakt jest w stanie się dogadać na podstawowym poziomie.

7. Ile kosztuje życie w Tajlandii?

To zależy tylko od ciebie. Z powodzeniem możesz tu przeżyć dzień za 20$, zjeść za to kilka posiłków, wyspać się w tani hotelu i przejechać transportem publicznym. Ale nic nie stoi na przeszkodzie by wydawać każdego dnia 500$ i więcej. Pięciogwiazdkowe hotele, eleganckie restauracje, ekskluzywne butiki – to wszystko kusi w Tajlandii równie mocno jak gdzie indziej.

8. Czy w Tajlandii zostawia się napiwki?

To zależy gdzie się stołujesz i gdzie nocujesz. Przy ulicznym straganie z jedzeniem czy w tanim hotelu nikt nie oczekuje napiwku. W eleganckim hotelu i w restauracji z klasą stosuje się standardowe 10%. Tyle samo możesz zostawić w gabinecie masażu, jeśli jesteś zadowolony z usługi (a z pewnością będziesz!). Wiele restauracji sieciowych stosuje obowiązkową opłatę serwisową – w nich nie zostawia się napiwków. Wiele też zależy od twojej szczodrości.

9. Czego nie mogę wwieźć do i wywieźć z Tajlandii?

Oprócz wszystkich standardowych przedmiotów podlegających restrykcjom na pokładach samolotów (broń, ostre przedmioty, narkotyki – te są w Tajlandii szczególnie ostro karane) do królestwa nie wolno wwozić obscenicznych materiałów foto i video, pornografii itd. Zabronione są też niektóre owoce, warzywa i rośliny. Broń możesz wziąć pod warunkiem wcześniejszej rejestracji na Policji i w odpowiednim biurze. Możesz też zabrać ze sobą 200 papierosów i litr wina lub mocnego alkoholu.

Z Tajlandii nie wolno wywozić wizerunków buddy, chyba że dla ceków kultu religijnego. Dotyczy to wszelkich figurek, rzeźb itd. Są jednak produkty z wizerunkiem Buddy przeznaczone dla turystów, które wprawią cię w kłopoty na granicy. Nie wolno wywozić również chronionych zwierząt ani produktów od nich podchodzących.

10. Czy w Tajlandii będzie działaś moja karta do bankomatu?

Tak, po warunkiem, że twój bank jest członkiem sieci Cirrus lub PLUS – poszukaj ich logotypów na swojej karcie. Bankomaty są w Tajlandii powszechnie dostępne. Jednak wybieranie z nich gotówki wiąże się z dodatkową opłatą w wysokości 150B.

11. Jestem wegetarianinem. Co jeść w Tajlandii?

Wegetarianie nie mają łatwego życia w Tajlandii. Nawet jeśli danie pozornie jest wegetariańskie (przykładowo – sałatka), wśród przypraw zazwyczaj znajduje się sos rybny. Zamawiając danie w restauracji nie zapomnij uświadomić kelnerowi, że nie jadasz mięsa. Jednocześnie nie brakuje świetnych lokali z ofertą skierowaną właśnie do wegetarian – zwłaszcza w dużych miastach. Ostatecznie możesz też jeść owoce – ich wybór jest ogromny.

12. Czy mogę w Tajlandii pić wodę z kranu?

Lepiej tego unikać. Tym bardziej, że butelkowana woda pitna jest szeroko dostępna. W wielu miejscach znajdziesz też automaty do oczyszczania wody. 5 litrów filtrowanej automatu kosztuje około 5B.
Nie musisz za to obawiać się lodu w napojach – ten jest produkowany przemysłowo i bezpieczny.